COVTRACER

Tanım

COVID-19 epidemisinin yayılmasıyla mücadele, yakın zamanda kesinleşmiş SARS-Cov-2 virüsüyle temas etmiş insanların süratle belirlenmesini gerektirir. Bunun yapılması mekânların tahliyesi ve dezenfekte edilmesi, gereken şekilde test edilmeleri ya da tedavi edilmeleri amacıyla taşıyıcılara yaklaşmış ya da virüse maruz kalmış olan insanların tespit edilmelerine yardımcı olunması gibi zamanında müdahalelere olanak tanır.

Dünya nüfusunun neredeyse yarısı GPS üzerinden izleme yapabilen cihazlar taşırken, kişilerin zaman bilgisi olan konum tarihçelerinin kaydı oluşturulabilir. Kişinin konum tarihçelerini kontrol ederek, COVID-19’un yayılmasını azaltmak amacıyla harekete geçilebilir, bir taşıyıcının gittiği yerler belirlenebilir ve bunun neticesinde de teşhisi kesinleşmiş taşıyıcının çok yakınında bulunmuş olan vatandaşlar tespit edilebilir.

Mobil uygulamanın ilk pilot sürümü şu anda hareketleri herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan doktorlar, hemşireler, polis görevlileri, itfaiyeci, güvenlik güçleri, elzem hizmetlerde çalışanlar ve daha birçoklarını hedef alır. Bu kategorilere girmeyen vatandaşların virüsün yayılmasını durdurmak amacıyla evlerinde kalmaları şiddetle tavsiye olunur.

CovTracer uygulaması, XM.com ve Prountzos & Prountzos LLC ’un katkılarıyla bir MIT projesi olan safepaths a dayalıdır.

Daha fazla bilgi için bizimle temasa geçmekten çekinmeyin.

Türkçe
English Ελληνικά Türkçe