1. COVTRACER nedir?
 2. COVTRACER’ı kim geliştirdi? 
 3. Neden COVTRACER uygulamasını kullanmalıyım? 
 4. Verilerim nasıl korunacak?
 5. Cep telefonumda ne tür veriler toplanır?
 6. Birileri benim verilerim üzerinden para kazanacak mı? 
 7. Ne gibi izinler talep ediyorsunuz? 
 8. COVID19 virüsüyle enfekte olursam verilerimi paylaşmak zorunda mıyım?  
 9. Konum bilgilerimi nasıl görebilirim? Verilerimi nasıl aktarabilirim?
  • Verilerim hangi formatta gönderilecek? 
  • Json dosyası nedir ve onu nasıl açabilirim? 
 10. Uygulamanın kurulumunu yapamadım. 
 1. COVTRACER nedir? 

COVTRACER, konum izleme amaçlı bir mobil uygulamadır. Ülkemizde korona virüsünün yayılmasını azaltmaya katkı yapmayı amaçlar. Zaman bilgisi taşıyan konumlardan oluşan kayıt oluşturur. Bir kullanıcı virüsle enfekte olursa kamudaki sağlık yetkilileriyle bu kaydın dosyasını paylaşmayı seçebilir. Onlar da bu verilerden hareketle taşıyıcının ziyaret etmiş olduğu yerleri ve kesinleşmiş taşıyıcının çok yakınında bulunmuş olan diğer vatandaşları tespit eder ve böylelikle COVID-19’un yayılmasını azaltmak için harekete geçerler. 

 1. COVTRACER’ı kim geliştirdi? 

COVTRACER RISE’daki bir araştırmacı ve uzman ekibi tarafından geliştirildi.  

RISE, Kıbrıs’ta bulunan Bilişim ve İletişim Teknolojileri Araştırmaları Mükemmeliyet Merkezi’dir ve bölgede hem bilgi hem de teknoloji aktarımını teşvik etmek amacıyla interaktif medya, akıllı sistemler ve gelişmekte olan teknolojilere odaklanır. Kıbrıs’ın üç devlet üniversitesi arasındaki (University of Cyprus, Cyprus University of Technology ve Open University of Cyprus-Technology (MIT)) bir ortak girişimidir. 

Yazılım, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (ΜΙΤ) tarafından geliştirilmiş olan  Safepaths projesine dayanmaktadır.

COVTRACER’ı geliştirmiş olan ekiple ilgili daha fazla bilgiyi buradan ulaşabilirsiniz. 

RISA hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz. 

 1. Neden COVTRACER uygulamasını kullanmalıyım?  

COVTRACER kendi konum verilerinizi gizlilik çerçevesinde kendi cihazınızda saklama olanağı tanır. Enfekte olmanız halinde, toplumumuzu korumaya yardımcı olmak amacıyla isterseniz konum bilgilerinizi epidemiyologlarla paylaşabilir ve kamu sağlığı yetkililerinin bilgilere dayalı bir biçimde en iyi kararları almasına yardımcı olabilirsiniz. Bunu yaparak, toplum içindeki gittiğiniz yerlere dair hafızanıza dayalı paylaşabileceğiniz bilgilerden daha doğru bilgileri sağlık yetkililerine vermiş olursunuz. 

 1. Verilerim nasıl korunacak? 

Uygulama, kendi cihazınız dışında bir yerden verilerinize erişim sağlanamayacak şekilde tasarlanmıştır ve bu verileri ne zaman aktarıp kime vereceğinize yalnızca siz karar verebilirsiniz. Böylelikle sizin onayınız olmadan verileriniz cihazınızdan asla çıkış yapamaz. 

Tüm veriler yalnızca kullanıcının cihazında saklanır ve başka herhangi bir cihaza ya da platforma aktarılmaz ve herhangi bir üçüncü taraf bu bilgilere erişemez ve/veya kullanıcının onayı olmaksızın onları işleyemez. Bu verileri ne zaman ve nasıl aktaracağına ve kime vereceğine yalnızca kullanıcının kendisi karar verebilir. 

Uygulamanın detaylı Gizlilik Politikası’nı burada bulabilirsiniz.

 1. Cep telefonumda ne tür veriler toplanır? 

Uygulama, belli bir zaman dilimi içinde gittiğiniz yerlerin konumlarını zaman bilgisiyle birlikte kaydeder. Her beş dakikada bir tarihçe üreticisi güncelleme yapar ve tüm veriler yalnızca sizin cihazınızda saklanır. Uygulamadaki Kayda Başla/Kaydı Durdur tuşlarına basarak uygulamanın kayıt işlemini başlatabilir veya kayıt yapmasını durdurabilirsiniz. Konumu GPS belirler.  

 1. Birileri benim verilerim üzerinden para kazanacak mı? 

Hayır. Bu kâr amacı güden bir inisiyatif değildir. 

 1. Ne gibi izinler talep ediyorsunuz? 

Yüklendikten sonra uygulama, telefonunuzun konumuna ve belleğine erişmek için izin isteyecek.  

Hangi uygulamaların telefonunuzun konumunu kullandığını bulabilirsiniz: 

 • Telefonunuzun Ayarlar kısmını açın. 
  • Önce Konum’u ve daha sonra Uygulama İzinleri’ni tıklayın. “Konum” seçeneğini görmüyorsanız, Güvenlik / Konum’u ve daha sonra da Konum’u tıklayın. 
  • İş profiliniz varsa, önce Gelişmiş ve daha sonra da Konum’u tıklayın 
 • “Her zaman izin ver” ve “yalnızca kullanırken izin ver” kısmından telefonunuzun konumunu kullanabilen uygulamalara bakın. 
 • Uygulamanın izinlerini değiştirebilmek amacıyla tıklayın ve sonra da uygulamanın konuma erişimini değiştirin. 
 1. COVID19 virüsü ile enfekte olursam verilerimi paylaşmak zorunda mıyım?  

Hayır. Telefonunuzun konum verilerini paylaşıp paylaşmamak İSTEĞE bağlıdır ve tamamen size kalmıştır. Ancak, konum verileri size son iki hafta içinde nerelere gittiğinizi hatırlamanızda yardımcı olabilir. Konum verilerinin epidemiyologlarla paylaşılması, geriye dönük olarak gitmiş olduğunuz yerlerin izini sürmede ve müdahalelerin gerekli olduğu yerleri tespit etmede yardımcı olacaktır. Bunun yanında enfekte olmuş olabilecek olan insanların da izini sürmelerine destek olacaktır. İsterseniz hareketlerinizin konumları isimsiz (anonym) hale getirilerek halka açık bir biçimde CovTracer veri tabanına eklenebilir. Bu durumda hastanın evi ve kim olduğunu belirlemeye yarayabilecek her türlü veri kaldırılır. 

 1. Konum bilgilerimi nasıl görebilirim? Verilerimi nasıl aktarabilirim? 
 • Verilerim hangi formatta gönderilecek? 
 • Json dosyası nedir ve onu nasıl açabilirim? 

Konum verilerinizi, “aktar” seçip daha sonra da paylaşarak uygulamanın ana sayfasından kolaylıkla aktarabilirsiniz. Paylaş düğmesine basarak, cep telefonunuzda mevcut olan herhangi bir iletişim uygulamasını kullanabileceksiniz.  

Konum bilgileri zaman ve koordinatlardan oluşan basit bir liste olarak paylaşılır. Başka herhangi bir tanımlayıcı bilgi içermez. Verilerinizi paylaşmak istediğiniz kişiye bir JSON dosyası gönderilir. JSON JavaScript Object Notation ile yazılmış teksttir. Herhangi bir metin düzenleyicisiyle açılabilir. (Ör. Windows’daki TextPad).  

 1. Uygulamanın kurulumunu yapamadım. 

Uygulamayı Google Play’den kolaylıkla indirebilirsiniz buraya veya Apple App Store buraya.

Uygulamayı yüklerken hala sorun yaşıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Türkçe
English Ελληνικά Türkçe